Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

GEYVE AYVA FESTİVALİ BASIN AÇIKLAMASI

Festival Geyve'ye değer katacak... Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ay sonunda ilçesinde yapılacak Ayva Festivali'nin ilçeye değer katacağını belirterek herkesi etkinliğe davet etti.

İLK GÜN İBRAHİM SADRİ

Geyve Belediyesi 30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği festivalle ilçede birçok etkinlik yapacak. Ayva Festivali dışarıdan gelecek misafirlere ilçenin sıcak ve samimi yüzünü de gösterecek. Festivalin ilk gününde kortej yürüyüşü, tarım fuarı, halk oyunları, toplu ayva hasadı, Mona Roza Şiir Gecesi programı, ikinci gününde ise Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun ayva ile ilgili konferansı ve Ferhat Göçer konseri olacak.

İLÇEYE DEĞER KATACAK

Festivalin tanıtımı için ilçedeki tarihi Alifuatpaşa Köprüsü'nün yanında bulunan Belediye Çay bahçesinde tanıtım toplantısı düzenlendi. Festivalle ilgili konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, festivali ilçenin ayvasını dünyaya tanıtmak için düzenlediklerini belirterek, "8 yıldan bu yana yaptığımız belediye başkanlığı süresince ilçemize çeşitli hizmetleri kazandırmak adına çok gayret ettik. Belediyeciliğin yol, asfalt veya çöp temizlemekten ibaret olmadığı felsefesiyle hareket ediyoruz. İlçemize değer katacak çalışmalarımız oldu. Marka tescilini yaptırdığımız, coğrafi işareti için başvuruda bulunduğumuz ayvanın festivalini yapacağız”

TARİHİ KÖPRÜDE ŞİİR DİNLETİSİ

30 Eylül ve 1 Ekim tarihleri arasında hem Alifuatpaşa'mızda hem merkezimizde Ayva'nın Başkenti sloganıyla yola çıktığımız ürünümüzü tanıtmak amaçlı festivalimizi gerçekleştireceğiz. İki günlük bir program hazırladık. İlk gününde kortej yürüyüşü, ayva toplanması, akabinde halk oyunları gösterilerimiz olacak. 30 Eylül akşamını, Mona Roza şiir akşamı adıyla şiir dinletisiyle taçlandıracağız. Bilindiği üzere edebiyatımızda önemli yeri olan Mona Roza şiiri Geyveli birisi için yazılmıştı. Tarihi Alifuatpaşa köprümüzü trafiğe kapatıp şiir dinletisini burada yaptıracağız”

FERHAT GÖÇER SAHNE ALACAK

Belediye Başkanı Murat Kaya ilk gün yapılacak etkinlikleri sıralarken tarımsal ürünler fuarının açılışının da yapılacağına vurgu yaptı. Başkan Kaya “Cumhurbaşkanımızın danışmanı Prof. İbrahim Saraçoğlu hocam ayvanın nelere iyi geldiği geldiğiyle alakalı bir sunum yapacak. Ayva ile alakalı çeşitli yarışmalarımız olacak. Festival kapsamında dereceye giren yarışmacılara ödüllerini konser öncesi vereceğiz. Festivalin son akşamında da Ferhat Göçer'in vereceği halk konserimiz olacak. Amacımız ayvamızı dünyaya tanıtmak" dedi.

 

FİYATI İKİYE KATLANDI

Türlü tanıtım çalışmalarıyla ilçemizde yetişen ayvanın fiyatının iki katına çıktığını anlatan Başkan Kaya, "Biz sadece belediyecilik hizmetini yol olarak görmüyoruz, belediyenin üreticimizin yanında, güçlü şekilde destek olduğunu göstermek için bu organizasyonu yapıyoruz.  Ayvamız şu anda YÖREX Fuarı'nda, fuarda ayvamızla, ayva sirkemizle, ayva reçelimizle, kolonyamızla ilgi görüyoruz. İlçemizin ürününü tanıtmak için ciddi bir kampanyamız var. Fuarda Rusya Tarım bakan 1. yardımcısı standımızı ziyaret ederek bilgi aldı. Ayva buradaki çiftçimizin alın terinin ve mücadelesinin en büyük ürünü. Bu ürün sayesinde hem ilçe ekonomisi hem de belediye olarak biz ciddi anlamda katkı da görüyoruz. Bu ilçede 65 bin tondan fazla ayva üretiliyor. Bu çalışmalar sonunda ayvanın fiyatı ikiye katlandı" diye konuştu.

 

Başkan Kaya, festivalin tanıtım toplantısının ardından gazetecilerle birlikte bahçeleri gezerek ayva hasadıyla ilgili bilgiler verdi.

 
Sosyal Medya Paylaşım