Nöbetçi Eczane:
Parçalı Bulutlu
Yüksek : 21 °C Düşük: 18 °

ELVANBEY İMARETHANESİ RESTORE EDİLİYOR

GEYVE BELEDİYESİ TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR, ELVANBEY İMARETHANESİ RESTORE EDİLİYOR.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Tarihimize sahip çıkıyoruz. Geyve Elvanbey İmarethanesi restorasyon çalışmaları başladı. Yapımı tamamlanan Kepekli Camii, Gazi Süleymanpaşa Camiinden sonra, Elvanbey İmarethanemizde de restorasyon çalışmalarımız başladı. İlçemize hayırlı olsun, dedi.

Geyve’nin en eski binalarından Elvanbey İmarethanesinde restorasyon çalışmaları başladı.

Geyve’nin tarihi yapılarından birisi daha onarılarak hayat bulacak. Sakarya’nın en eski ilçesi Geyve’de tarihi yansıtan sayılı eserden biri olan Elvanbey İmaretinin restorasyon çalışmaları başladı.

Daha öncesinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı “MARKA” destekli başlayacak olan Elvanbey İmareti restorasyon çalışmaları yarım kalmıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen Elvanbey İmareti restorasyon ihalesi 28 Kasım 2017 tarihinde yapılmıştı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Ecdat Yadigarını Yenileniyoruz. İlçemize Hayırlı Olsun, dedi.Başkan Kaya Elvanbey Zaviyesinin onarılıp halkımızın hizmetine sunacağız.1450 yılında yapılan tarihi bina aslına uygun olarak restore edilecek. Atalarımızdan miras tarihi binanın vatandaşların hizmetinde olması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için restorasyon çalışması çok önemli. Geyve’de tarihimizi yaşatacağımız için mutluyum.

Geyve’nin 2. Beyazıt köprüsünden sonra ayakta kalan en eski binası olan Elvan Bey İmareti geçtiğimiz yıllarda İlçe Kütüphanesi olarak hizmet vermiş, 2014 yılındaki sel olayından sonra kapatılmıştı.

Tarihçesi

Elvanbey Zaviye’si veya imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza edegelmiştir. 1969 yılından beri İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in kızı Mutahhara Hatun’dan doğan Germiyan beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun’un Yıldırım Bayezid’a gelin getiren atı yedekleyen çeşnigirbaşı (basılan paraların ayarına bakan veya asçıbaşı) Paşacık Ağa’nın oğlu olan Elvanbey tarafından yaptırılmıştır. Yapının bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadır. Üç kubbeli olan Elvanbey İmaret Camii veya Zaviyesi 1698 ve 1969 yıllarında iki kez tamir görmüştü.

Sosyal Medya Paylaşım