- GEYVE İNOVASYON KÖYÜ
GEYVE

GEYVE İNOVASYON KÖYÜ

GEYVE İNOVASYON KÖYÜ


Geyve Belediyesi tarafından hazırlanan Geyve Belediyesi İnovasyon Köyü Projesi, kırsal bölge ekosistemine yeni bir boyut kazandıracak. Proje kapsamında Çatısız Kütüphane, Teknoloji Merkezi ve Sanat Atölyesi gibi üniteler hizmete sunulacak.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Geyve Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Hisarlık Mahallesinde 30 dönümlük alanda yapılması planlanan ve Türkiye’de bir ilk olacak olan bu proje ile doğanın kalbinde Çatısız Kütüphane, Teknoloji Merkezi, Sanat Atölyesi, ortak çalışma alanı ve minimal yaşam kampı gibi değerli üniteler hizmete sunalacak. Proje kapsamındaki İnovasyon Köyü tamamlandığında özellikle tarımın öne çıktığı alanlarda kırsal bölgedeki çocuk ve gençleri teknoloji ve inovasyonla buluşacak. Kırsal Bölge Ekosistemini gelişen teknolojilerle beslemek, büyük şehirlerde doğadan uzak yaşayan çocuk ve gençlere ise doğa ile bütünleşik çalışma deneyimleri sunmak ise projenin önceliği olacak.

2022 EYLÜL’DE HAZIR OLACAK

Geyve Belediyesi ev sahipliğinde yapılan projeye Sakarya Üniversitesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da destek verirken 2022 yılı Eylül Ayında faaliyete geçmesi planlanan İnovasyon Köyü ile ilgili iş birliği yapmak isteyenlere de projede ayrıca yer verileceği öğrenildi. Kırsal bölgelerin sadece tarıma değil teknolojiden spora, sanata ve inovasyona da ev sahipliği yapmasını istediklerini belirten Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Bu örnek projeyi başlatıyor olmaktan gururluyuz. Özellikle projemizin sürdürülebilir bir temele oturması, gelir yaratması ve elde ettiği tüm geliri dezavantajlı gruplar lehine projelendirmede kullanması açısından bir rol model olacağını ümit ediyoruz. Hedefimize ulaşmak için çok güçlü bir akademik alt yapıya sahip birbirinden değerli isimlerin yer aldığı proje ekibimiz büyük bir öz veri ile çalışmalarına devam ediyor. İstanbul, Kocaeli, Ankara Eskişehir ve daha birçok büyük illere yakın coğrafi bir konumda bulunan Geyve’nin bu projesinde yer almak isteyenleri davet ediyoruz” dedi.