- GEYVE BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN MURAT KAYA BASIN KULÜBÜNÜN KONUĞU OLDU
GEYVE

GEYVE BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN MURAT KAYA BASIN KULÜBÜNÜN KONUĞU OLDU

GEYVE BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN MURAT KAYA BASIN KULÜBÜNÜN KONUĞU OLDU

Geyve Belediyesi'nden anlamlı proje! Kardeş belediye oldular

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Basın Kulübü'nde örnek bir projenin daha müjdesini verdi. Başkan Kaya, Geyve Belediyesi'nin, Hatay'ın Yayladağı Belediyesi ile kardeş belediye olduklarını açıkladı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya Basın Kulübü'nde önemli açıklamalar yaptı. Belediye başkanı olduğu dönemden bu yana örnek projelere imza atarak Türkiye'nin en başarılı ilçe belediyeleri arasına giren Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya deprem felaketinin yaşandığı Hatay'da anlamlı bir projeye daha imza attı. Başkan Kaya, Geyve Belediyesi'nin, Hatay'ın Yayladağı Belediyesi ile kardeş belediye olduklarını açıkladı. Başkan Kaya, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Hatay'ın Yayladağı Belediyesi ile işbirliği içerisindeyiz. Yayladağı Belediyesi'ni kendimize kardeş belediye olarak ilan ettik. Meclis toplantımızda bu konu resmileşecek. 6 aracımız ve 17 personelimiz şu anda orada. İş makinalarımız Maraş bölgesindeydi. Adıyaman'da hasar tespit çalışmalarımızı yürüten ekibimiz var. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Personelime çok teşekkür ediyorum gece gündüz gerçekten uyumadılar."


Asrın felaketinin yaşandığı deprem bölgesinde görev alan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ilimize döner dönmez Geyve için deprem seferberliğini başlattı. Başkan Kaya olası bir deprem için Geyve ilçesinde alınacak önlemleri Basın Kulübü'nde açıkladı. Türkiye'de yaşanan deprem felaketi 11 ilde büyük bir yıkıma yol açtı. 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybederken onbinlerce vatandaşımız enkazdan çıkarıldı. Birinci derece deprem bölgesi olan Sakarya, beklenen Marmara depreminden etkilenecek iller arasında ilk sırada yer alıyor. Asrın felaketinin yaşandığı deprem bölgesinde görev alan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ilimize döner dönmez Geyve için deprem seferberliğini başlattı. Başkan Kaya olası bir deprem için Geyve ilçesinde alınacak önlemleri Basın Kulübü'nde açıkladı. KURTAMA EKİPLERİ KURULACAK "Deprem bölgesinde görev yaptım orayı görünce gözlerimiz faltaşı gibi açıldı. Coğrafya çok büyük. 10 vilayet, sonra Elazığ eklendi 11 vilayet. Depremin 11 vilayette olacağını hiç kimse düşünemezdi. Türkiye deprem bölgesi ve bundan sonra kötünün kötüsünü düşünmemiz gerekiyor. Başkan yardımcılarıma şu talimatı verdim. 65 muhtarımızla köylerin nüfus yapılarına göre bir kurtarma ekibi kuracağız. Ve başkan yardımcılarıma verdiğim talimatta deprem çantaları giysilerine kadar, hazırlama görevlerini Geyve Belediyesi olarak üstlendim. Yine 250 kişilik bir kurtarma ekibi kurmak istiyoruz. En azından 48 saat içinde kendi kendimize yetecek bir ekibimiz olmalı. Zaten Cumhurbaşkanımızın Adıyaman'da da söylemek istediği bu." ARTIK HER BİNA YAPIMI ZORUNLU DENETLENECEK Başkan Kaya bir ilke imza atarak ilçede yapı denetim konusunda zorunlu belediye kontrolü getirleceğini açıkladı. Kaya, "Rektör hocamızla görüştüm. Perşembe günü İnşaat Fakültesi'nin profesörü ile toplantı yapacağız. Onların gözüyle bilimsel olarak bir eksiğimiz varsa onları tamamlayacağız. Bu birinci kısmı. İkinci kısmı ise, biliyorsunuz 200 metre karenin altında ki binalarda yapı denetim zorunlu değil. Tabi biz devletimizin ve hükemtimizin çıkarttığı kanunların üzerine kanun yapıcılar değiliz. Ben imar müdürüme talimat verdim. Belediye mecilisinde kararı alıyoruz. Ama aldığım kararda vatandaşlarımıza bir maddi külfet yüklenmeyecek. Vatandaşımız ev yaparken 200 metre karenin altındaki yapı denetim konusunda belediye kontrolü getiriyorum. Hem müteahhitleri toplayacağız, hem proje ekiplerini toplayacağız. Biz belediye olarak gelip ördüğünüz demiri görmeden işlem bitmiş saymayacağız. Yapı denetim firmalarının ücretli olarak yaptığı hizmeti biz Geyve Belediyesi olarak vatandaşımıza ücretsiz yapacağız" şeklinde konuştu.


Her salı akşamı ekranlara gelen moderatörlüğünü Oktay Sarı'nın yaptığı Haberlisin Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş ve Medyarota Genel Yayın Yönetmeni Ersin İbil'in gündemi yorumladığı Basın Kulübü'nün bu haftaki konuğu Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya oldu. Ülkemizde meydana gelen deprem felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kaya, " Türkiye'de depreme en hazırlıklı ilçelerden biri Geyve'dir" dedi.

Türkiye Yüzyılı Kadın İstihdam Projesi GEYVA MOLA'da son durum.